+90(542)390 50 70

Sosyal Medyada Biz}

TAVUK KÜMES ÖZELLİKLERİ

Tavuk Kümesi Özellikleri, Tavuk Kümesi Fiyatları, Tavuk Kümes Çadırı satışı,

TAVUK KÜMES ÖZELLİKLERİ

TAVUK KÜMESİ ÖZELLİKLERİ

Türkiye nin dört bir yanına Çadır Kurulumu hizmeti vererek siz değerli üretici ve müşterilerimizle buluşmaya devam eden BALKÜMESÇADIR firması olarak SALMA TAVUKÇULUK sektörüne girişimde bulunan üreticilerimizi bilgilendirmek adına bu hafta ki makalemizde TAVUK KÜMES özelliklerini ele alacağız.

Tavuk Kümesi Özellikleri nelerdir?

Öncelikle Tavuk Kümesi nizin hem Tavuk Sağlığı hemde Yumurta veriminde en etkili faktörlerin başında geldiğini bilmelisiniz.

Tavuk Kümesi nizin büyüklüğü metrekare ye 6 adet Tavuk düşecek şekilde hesaplanmalıdır.

Bu oran soğuk hava koşullarında tavuk larınızın üşümemesi ve yeterli miktarda oksijen alabilmesi için etkilidir.  

Bu sebeple Tavuk kümes  alan hesaplamasını büyük bir dikkatle yapmalısınız.

Hobi amaçlı Tavukçuluk yapmayı düşünenler için küçük çaplı kümeslerde  zorunlu olmamakla birlikte 10 Tavuğa 1 Horoz şeklinde düşünerek bölmeli Tavuk  kümesi de tercih edebilir.

Tavuk Kümesi nin hangi  materyallerden tercih edileceği  ve Tavuk Kümes inin zemini önemli olan diğer noktalardandır.

Tavuk Kümesi nizi Ahşap materyallerden oluşacak ise ,birleşim noktaları ,şayet var ise çatlak & yarık boya vb Tavuk sağlığına zarar vermeyecek maddelerden izole edilmelidir.

Tavuk Kümes duvarlarında çatlak yarık açıklık tahribat bulunmamalıdır. Bu tahribatlar Haşerelere yuva olarak Tavuk Sağlığı nı olumsuz etkileyecektir.

Tavuk Kümes içi tavuk ların temiz havayı hemen tüketemeyeceği şekilde ferah olmalıdır. Tünek yüksekliği sonrası 2 Tavuk Boyu kadar boşluk bulunmalı buda ortalama 2 metre olarak hesaplanabilir. Tavuk Kümesi Çatısı iyi izole edilmeli her türlü hava koşullarına karşı Tavuk larınızı koruyacak yalıtımlı malzemeler tercih edilmeli yine herhangi bir sızıntı olmamasına dikkat edilmelidir.

Yumurta Tavuğu Kümes leriniz de mutlaka Tüneklik bulunmalı ,3-5 cm  çap aralığı Tüneklik için idealdir.

İklim değişiklikleri göz önüne alındığı mutlaka Tavuk kümesi ne ısı izalasyonu yapılmalı, Tavuk Kümes iç ısısı yumurta verimini direkt etkilediği için ısı düzeyini mümkün olduğunca 16-20 derece aralığında olmalı, ısı sabit tutulmalıdır. Yaz mevsimi sıcaklık yükselişlerin de ise tavuk larınızı olumsuz etkilememesi için Tavuk Kümesi nizde mutlaka kümes büyüklüğüne yeterli olacak şekilde fan kullanılmalıdır.

Yine Tavuk Kümesi nizin pencerelerinin yüksekte olmalı ve açık olma durumunda Cereyan yapmamalıdır.

 Tavuk Kümesi nizin zemin de herhangi bir su birikintisi olmamalı mümkün mertebe düz toprak zemin olmalıdır.

Tercihe göre betonda olabilir.

Üzerine kullanılacak Altlık malzemenin nemi içine hapsedecek ve tozmayan bir maddeden olmalıdır.

Bu Kaplama malzemesinin temizliği 20 günde bir yapılmalıdır.

 Yumurta Tavuğu için Tavuk Kümesi niz de Folluk lar bulundurmalı, Folluk ların direk ışık almayan köşelere konumlandırılmasına özen göstermelisiniz.

 Folluk adetini 6 Tavuğa 1 folluk şeklinde hesaplayabilir ,Folluk tercihini Tavuk içine girdiğinde rahat edebileceği materyal ve büyüklükte tercih etmelisiniz.

Tavuk Kümes içinde bulunan Yemlik ve Suluk ların yeterli sayıda olmasına dikkat etmeli,

Sulukların Kümes içini ıslatmayacak şekilde olmasına dikkat etmelisiniz. Islak kümeste ısı ve nem Tavuk lara zarar vericek bakterilerin oluşumuna ve Tavuk larınızın hasta olmasına sebeb olacaktır.

Tüm bu bilgileri göz önünde bulundurarak hazırladığınız Tavuk Kümes inizin temizliğine dikkat etmeli , Kümes önünde salınabilecek gezinti alanı bulundurmalısınız. Salma tavukçuluk ta Gezinti alanın hesaplamasını tavuk başına 2 metrekare olarak hesaplayabilirsiniz.

Her hafta sizlerden gelen sorular doğrultusunda web sitemizde yayımladığımız makalelerimizi takip ederek SALMA TAVUKÇULUK hakkında bilgi sahibi olabilir,

daha detaylı bilgi almak ve firmamız hakkında merak ettiklerinizi Alanında Uzman olan Destek Ekibimizle iletişim numaralarımızdan  irtibata geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

BALKÜMES ÇADIR firması olarak siz değerli müşteri ve üreticilerimize hayırlı bol bereketli kazançlar diler saygılarımızı sunarız.

0 0 vote
Article Rating
1.791 kez görüntülendi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x